Náhle zomrel Profesor Howard Morris, terajší prezident IFCC

 

S hlbokým zármutkom oznamujeme, že nás náhle opustil Profesor Howard Morris, terajší prezident Medzinárodnej federácie klinickej chémie a laboratórnej medicíny (IFCC). Profesor Howard Morris bol prvým človekom mimo Európy a USA, ktorý sa stal prezidentom IFCC. Len nedávne zvolenie Profesora H. Morrisa do čela IFCC bolo významným ocenením nielen jeho osobitného prínosu a doterajšej práce v odbore ale aj laboratórnej medicíny v Austrálii. Profesor Howard Morris bol prvým prezidentom IFCC, ktorý ako hosťujúci lektor navštívil Kazachstan, kde 18.4.2019,  tragicky počas prednáškového turné, utrpel smrteľný srdcový infarkt.

Profesor Howard Morris bol predsedom Medzinárodnej pracovnej skupiny IFCC – Medzinárodnej nadácie pre osteoporózu a Spojenej pracovnej skupiny IFCC – WASPaLM  Význam a hodnota laboratórnej medicíny. Jeho najnovším odborným záujmom bol výskum kvality využitia laboratórnej medicíny a demonštrovanie jej významu v systéme zdravotnej starostlivosti.  Okrem toho, že bol veľkým klinickým biochemikom a pedagógom, bol aj popredným výskumníkom v oblasti vitamínu D a metabolizmu kostí. Medzi jeho základné záujmy v klinickom výskume patrila patofyziológia metabolických kostných ochorení a nutričných stratégií v prevencii osteoporózy s osobitným dôrazom na účinky vitamínu D a vápnika v potrave.

Jeho odchod je pre laboratórnu medicínu veľkou stratou. Statočná a svedomitá práca, ktorou prispieval k rozvoju laboratórnej medicíny vo svete, nám bude vždy príkladom a povzbudením. Úplná správa o jeho životnej a profesionálnej kariére bude uverejnená v júnovom vydaní Clinical Biochemist News.

Česť jeho pamiatke!

Tento obsah bol zaradený v Info z EFLM a IFCC. Zálohujte si trvalý odkaz.

Nie je možné pridávať komentáre.